Gizli Kan (GAİTADA) 2019-02-04T20:23:05+03:00

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Geniş hizmet içeriğimizi incelediniz mi?

GAİTADA GİZLİ KAN TESTİ (GGK)

Gaitada gizli kan kişilerin gözle göremediği sızıntı şeklindeki kanamadır. Ancak özel testler ve tetkikler uygulanarak anlaşılır.

Gaitada Gizli Kan Hangi Tür Belirtilere Yol Açıyor?

  • Demir eksikliği
  • Merdiven ve yokuşlarda nefes nefese kalma
  • Kansızlık
  • Uyuklama halleri

Gaitada gizli kan testi gastrointestinal sistemin herhangi bir noktasından kaynaklanabilecek kanama olup olmadığını anlamak amacıyla yapılan teste gaitada gizli kan testi denir.Ayrıca kansızlık oranına bakmak yada kalın bağırsak kanseri taramalarında yapılır.

Gaitada gizli kan testi nasıl yapılır?

Gözle görülemeyen kanamalarda gizli kan testi yapılır.50 yaş ve üzeri insanlar düzenli olarak her yıl yada 2 yılda bir bu testi bağırsak kanserine erken teşhis yada kanser riskini daha alt seviyelere çekmek için bu testi yaptırmalıdır.

1. Guaiac testi: Yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.Kandaki hemoglobinde yer alan perosidazı tetkik eder. Hemoccult adı ile de bilinmektedir.
Bu testte yanlış sonuçlar almamak adına testerden bir hafta önce aspirin ve ağrı kesici ilaç ve üç gün öncesinde ise kırmızı et yenilmemeli.

2. Hem porfirin testi: HemoQuant ismiyle de anılmaktadır. Hemoccult testine göre daha hassas bir test yöntemidir.

3.İmminokimyasal test: Bu test yöntemi diğer test yöntemlerine göre yaygın değildir.Bu testte insanlar hemoglobine hassas olarak ayarlandıklarından dolayı,bu testte yenilip içilen gıdaların etkisi yoktur.

Gaitada kan görüldüğünde de mutlaka en yakın sürede iç hastalıkları uzmanına yada gastroentroloji uzmanına başvurulmalıdır. Gaitada gizli kan testi gezici(mobil) sağlık aracımız ile yapılmakta olup, sonuçları sağlık teknisyenlerimiz ve İç Hastalıkları Uzmanımız tarafından incelenip, raporlanmaktadır.

Sizi de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz. Şimdi bize katılmak için arayın.

HEMEN TEKLİF AL